Le Gruyere AOP European Curling Championships
Curling Scores
Le Gruyere AOP European Curling Championships
Nov 20 - 27, 2021
|
| Draw Nov 24 - 8:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | EE | Score | ||
| Sweden Hasselborg, A |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 | ||
| Germany Jentsch, D |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Sweden
| Games: | 11 |
| Record: | 8W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.04 |
| PA/G: | 4.81 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.73 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Germany
| Games: | 11 |
| Record: | 7W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.98 |
| PA/G: | 6.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Sweden
| Games: | 85 |
| Record: | 58W - 27L |
| Extra Ends: | 3W - 3L |
| One-Point Games: | 6W - 8L |
| PF/G: | 7.50 |
| PA/G: | 6.02 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Germany
| Games: | 79 |
| Record: | 44W - 35L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 7W - 6L |
| PF/G: | 7.67 |
| PA/G: | 6.63 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
Sweden
Germany
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















