British Curling NCA Women's Elite Finals
Curling Scores
British Curling NCA Women's Elite Finals
Feb 1 - 6, 2021
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Gina Aitken Edinburgh, SCO |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 | ||||
Eve MuirheadStirling, SCO |
0 | 3 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 9 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Gina Aitken
| Games: | 9 |
| Record: | 6W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.95 |
| PA/G: | 6.45 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Eve Muirhead
| Games: | 9 |
| Record: | 8W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.25 |
| PA/G: | 5.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.66 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.68 |
| Steal Efficiency: | 0.43 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Gina Aitken
Eve Muirhead
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Gina Aitken | ||
| Eve Muirhead | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026




















