World Curling Championship
Curling Scores
World Curling Championship
Mar 29 - Apr 6, 2014
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| United States Fenson, P |
0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 | |||
| Scotland MacDonald, E |
![]() |
1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 8 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
United States
| Games: | 11 |
| Record: | 3W - 8L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 5.70 |
| PA/G: | 7.10 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Scotland
| Games: | 11 |
| Record: | 3W - 8L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 6.15 |
| PA/G: | 8.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Season Statistics
Scotland
| Games: | 28 |
| Record: | 17W - 11L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 7.81 |
| PA/G: | 6.44 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
United States
Scotland
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| United States | ||
| Scotland | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















