BDO Canadian Open
Curling Scores
BDO Canadian Open
Jan 26 - 30, 2011
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Pat Simmons Davidson, SK |
0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 6 | |||
| Randy Ferbey St. Johns, NL |
![]() |
2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 | ||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Pat Simmons |
16 |
63 |
2.36 | 2.7 | 84% |
| 3: | Steve Laycock |
16 |
62 |
2.08 | 4.8 | 81% |
| 2: | Brennan Jones |
16 |
62 |
1.96 | 2.9 | 81% |
| 1: | Dallan Muyres |
16 |
70 |
1.44 | 2.3 | 89% |
| TEAM TOTALS | 64 | 257 | 1.96 | 3.2 | 84% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Brad Gushue |
16 |
56 |
1.76 | 2.3 | 72% |
| 3: | Randy Ferbey |
16 |
67 |
1.92 | 3.1 | 88% |
| 2: | Mark Nichols |
16 |
61 |
1.36 | 2.9 | 78% |
| 1: | Ryan Fry |
16 |
67 |
1.32 | 3.7 | 85% |
| TEAM TOTALS | 64 | 251 | 1.58 | 3.0 | 81% | |
Event Statistics
Pat Simmons
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 6.46 |
| PA/G: | 7.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Randy Ferbey
| Games: | 5 |
| Record: | 1W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 8.18 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Pat Simmons
Randy Ferbey
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















