Point Optical Curling Classic
Curling Scores
Point Optical Curling Classic
Sep 27 - 30, 2013
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Bruce Korte Saskatoon, SK |
0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 | |||
| Brendan Bottcher Edmonton, AB |
![]() |
1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Bruce Korte
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.44 |
| PA/G: | 6.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Brendan Bottcher
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 6.90 |
| PA/G: | 6.55 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Season Statistics
Bruce Korte
| Games: | 44 |
| Record: | 25W - 19L |
| Extra Ends: | 1W - 5L |
| One-Point Games: | 6W - 6L |
| PF/G: | 6.56 |
| PA/G: | 5.79 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Brendan Bottcher
| Games: | 71 |
| Record: | 39W - 32L |
| Extra Ends: | 6W - 4L |
| One-Point Games: | 10W - 10L |
| PF/G: | 6.89 |
| PA/G: | 6.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scoring Records - Season
Bruce Korte
Brendan Bottcher
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Bruce Korte | ||
| Brendan Bottcher | ||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















