Olympic Winter Games
Curling Scores
Olympic Winter Games
Feb 14 - 21, 2014
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Sweden Edin, N |
![]() |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 | ||
| Great Britain Murdoch, D |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Sweden
| Games: | 11 |
| Record: | 9W - 2L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 6.64 |
| PA/G: | 5.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.16 |
Great Britain
| Games: | 12 |
| Record: | 7W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 5.74 |
| PA/G: | 5.91 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Season Statistics
Sweden
| Games: | 91 |
| Record: | 51W - 40L |
| Extra Ends: | 5W - 4L |
| One-Point Games: | 13W - 9L |
| PF/G: | 6.91 |
| PA/G: | 6.34 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Great Britain
| Games: | 80 |
| Record: | 45W - 35L |
| Extra Ends: | 4W - 3L |
| One-Point Games: | 11W - 12L |
| PF/G: | 6.92 |
| PA/G: | 6.15 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
Sweden
Great Britain
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Sweden | ||
| Great Britain | ||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















