USA National Championship
Curling Scores
USA National Championship
Mar 1 - 8, 2014
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Allison Pottinger St. Paul, MN |
2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 5 | |||
| Courtney George Duluth, MN |
![]() |
0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 8 | ||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Allison Pottinger |
19 |
67 |
1.92 | 4.9 | 73% |
| 3: | Nicole Joraanstad |
20 |
71 |
1.78 | 4.8 | 73% |
| 2: | Natalie Nicholson |
20 |
85 |
1.54 | 5.2 | 87% |
| 1: | Tabitha Peterson |
20 |
95 |
1.32 | 5.7 | 97% |
| TEAM TOTALS | 79 | 318 | 1.64 | 5.1 | 83% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Aileen Sormunen |
20 |
72 |
1.44 | 5.7 | 73% |
| 3: | Courtney George |
20 |
74 |
1.70 | 5.2 | 77% |
| 2: | Amanda McLean |
20 |
76 |
1.40 | 2.8 | 78% |
| 1: | Monica Walker |
18 |
75 |
1.52 | 5.0 | 85% |
| TEAM TOTALS | 78 | 297 | 1.52 | 4.7 | 78% | |
Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Allison Pottinger |
12 |
47 |
1.92 | 4.7 | 82% |
| 3: | Nicole Joraanstad |
12 |
44 |
1.76 | 4.7 | 75% |
| 2: | Natalie Nicholson |
10 |
40 |
1.40 | 5.3 | 81% |
| 1: | Tabitha Peterson |
17 |
80 |
1.36 | 5.5 | 96% |
| TEAM TOTALS | 51 | 211 | 1.58 | 5.1 | 85% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Aileen Sormunen |
7 |
22 |
1.58 | 5.7 | 64% |
| 3: | Courtney George |
10 |
34 |
1.70 | 6.0 | 70% |
| 2: | Amanda McLean |
5 |
20 |
1.60 | 4.0 | 82% |
| 1: | Monica Walker |
14 |
60 |
1.36 | 6.0 | 87% |
| TEAM TOTALS | 36 | 136 | 1.52 | 5.6 | 77% | |
Shot Tracker: (All HITS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Allison Pottinger |
7 |
20 |
1.94 | 5.2 | 59% |
| 3: | Nicole Joraanstad |
8 |
27 |
1.84 | 5.0 | 70% |
| 2: | Natalie Nicholson |
10 |
45 |
1.70 | 5.0 | 93% |
| 1: | Tabitha Peterson |
3 |
15 |
1.12 | 6.7 | 100% |
| TEAM TOTALS | 28 | 107 | 1.74 | 5.2 | 79% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Aileen Sormunen |
13 |
50 |
1.38 | 5.6 | 78% |
| 3: | Courtney George |
10 |
40 |
1.70 | 4.3 | 83% |
| 2: | Amanda McLean |
15 |
56 |
1.32 | 2.4 | 76% |
| 1: | Monica Walker |
4 |
15 |
2.06 | 1.7 | 78% |
| TEAM TOTALS | 42 | 161 | 1.50 | 3.8 | 78% | |
Event Statistics
Allison Pottinger
| Games: | 11 |
| Record: | 8W - 3L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.02 |
| PA/G: | 5.35 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.68 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Courtney George
| Games: | 11 |
| Record: | 7W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.37 |
| PA/G: | 6.63 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.39 |
| Steal Efficiency: | 0.39 |
Season Statistics
Allison Pottinger
| Games: | 58 |
| Record: | 36W - 22L |
| Extra Ends: | 5W - 0L |
| One-Point Games: | 9W - 4L |
| PF/G: | 7.62 |
| PA/G: | 6.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Courtney George
| Games: | 59 |
| Record: | 32W - 27L |
| Extra Ends: | 1W - 2L |
| One-Point Games: | 5W - 5L |
| PF/G: | 7.29 |
| PA/G: | 7.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Scoring Records - Season
Allison Pottinger
Courtney George
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Allison Pottinger | ||
| Courtney George | ||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















