Curling Scores
Le Gruyere European Curling Championships
Dec 8 - 15, 2012
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Sweden Sigfridsson, M |
![]() |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 | ||
| Scotland Muirhead, E |
0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | X | 9 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Maria Prytz |
18 |
70 |
2.08 | 4.4 | 82% |
| 3: | Christina Bertrup |
18 |
67 |
2.12 | 3.9 | 79% |
| 2: | Maria Wennerstroem |
18 |
71 |
2.18 | 3.9 | 83% |
| 1: | Margaretha Sigfridsson |
18 |
78 |
1.38 | 3.1 | 89% |
| TEAM TOTALS | 72 | 286 | 1.94 | 3.8 | 83% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Eve Muirhead |
17 |
79 |
1.64 | 4.1 | 96% |
| 3: | Anna Sloan |
18 |
63 |
1.70 | 4.4 | 72% |
| 2: | Vicki Adams |
18 |
72 |
1.80 | 4.4 | 83% |
| 1: | Claire Hamilton |
17 |
63 |
1.42 | 4.3 | 76% |
| TEAM TOTALS | 70 | 277 | 1.64 | 4.3 | 82% | |
Event Statistics
Sweden
| Games: | 12 |
| Record: | 8W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.91 |
| PA/G: | 5.74 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.77 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scotland
| Games: | 11 |
| Record: | 8W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.30 |
| PA/G: | 5.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Sweden
Scotland
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Sweden | ||
| Scotland | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















