Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Curling Scores
Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Nov 5 - 10, 2019
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Karsten Sturmay Edmonton, AB |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 5 | |||
| Korey Dropkin Chaska, USA |
![]() |
1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Karsten Sturmay |
16 |
67 |
1.72 | 4.6 | 87% |
| 3: | Tristan Steinke |
16 |
57 |
1.64 | 7.7 | 74% |
| 2: | Jason Ginter |
16 |
74 |
1.76 | 6.9 | 96% |
| 1: | Glenn Venance |
16 |
67 |
1.56 | 5.8 | 86% |
| TEAM TOTALS | 64 | 265 | 1.66 | 6.3 | 86% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Korey Dropkin |
16 |
65 |
1.44 | 6.0 | 83% |
| 3: | Joe Polo |
16 |
69 |
1.56 | 3.7 | 88% |
| 2: | Mark Fenner |
16 |
69 |
1.90 | 4.8 | 90% |
| 1: | Thomas Howell |
16 |
67 |
1.52 | 7.5 | 85% |
| TEAM TOTALS | 64 | 270 | 1.60 | 5.5 | 87% | |
Shot Tracker: (All HITS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Karsten Sturmay |
7 |
30 |
2.22 | 3.8 | 91% |
| 3: | Tristan Steinke |
5 |
17 |
2.06 | 8.0 | 73% |
| 2: | Jason Ginter |
3 |
15 |
1.66 | 5.6 | 100% |
| 1: | Glenn Venance |
2 |
8 |
2.00 | 5.0 | 84% |
| TEAM TOTALS | 17 | 70 | 2.04 | 5.5 | 87% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Korey Dropkin |
6 |
16 |
1.68 | 5.0 | 54% |
| 3: | Joe Polo |
12 |
54 |
1.58 | 4.2 | 92% |
| 2: | Mark Fenner |
14 |
60 |
1.96 | 4.8 | 90% |
| 1: | Thomas Howell |
5 |
17 |
2.26 | 6.7 | 72% |
| TEAM TOTALS | 37 | 147 | 1.84 | 4.9 | 82% | |
Event Statistics
Karsten Sturmay
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.49 |
| PA/G: | 6.49 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Korey Dropkin
| Games: | 8 |
| Record: | 6W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.14 |
| PA/G: | 5.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Karsten Sturmay
Korey Dropkin
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Karsten Sturmay | ||
| Korey Dropkin | ||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















