Norwegian Naional Championships
Curling Scores
Norwegian Naional Championships
Feb 6 - 9, 2025
|
| Draw Feb 7 - 9:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Torhild Bjoernstad Oppdal, NOR |
![]() |
X | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | ||
| Sylvi Hausstatter Lillehammer, NOR |
X | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Torhild Bjoernstad
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.48 |
| PA/G: | 7.86 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.39 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.37 |
Sylvi Hausstatter
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.14 |
| PA/G: | 10.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.47 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Season Statistics
Torhild Bjoernstad
| Games: | 55 |
| Record: | 30W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 2L |
| PF/G: | 7.99 |
| PA/G: | 6.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
Torhild Bjoernstad
Sylvi Hausstatter
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 5 -- Fri, Feb 7 -- 3:30pm CET | |||
| Skaga | 9 | Final | |
| Aspeli | 2 | (6) | |
| Bjoernstad | 7 | Final | |
| Hausstatter | 6 | (8) | |
| Skaga | 9 | Final | |
| Aspeli | 2 | (6) | |
| Bjoernstad | 7 | Final | |
| Hausstatter | 6 | (8) |
| Skaga | 9 | Final | |
| Aspeli | 2 | (6) | |
| Bjoernstad | 7 | Final | |
| Hausstatter | 6 | (8) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












