Sun City Cup
Curling Scores
Sun City Cup
Feb 20 - 23, 2025
|
| Draw Feb 22 - 12:15 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Joel Westerberg Sundbyberg, SWE |
![]() |
6 | 0 | 6 | X | 12 | ||||||
| Magnus Sjoers Leksand, SWE |
0 | 2 | 0 | X | 2 | |||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Joel Westerberg
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 13.00 |
| PA/G: | 9.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Magnus Sjoers
| Games: | 4 |
| Record: | 0W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.29 |
| PA/G: | 17.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.17 |
| Steal Defense: | 0.42 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Season Statistics
Joel Westerberg
| Games: | 41 |
| Record: | 27W - 14L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.76 |
| PA/G: | 6.84 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Magnus Sjoers
| Games: | 14 |
| Record: | 5W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 6.32 |
| PA/G: | 9.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.34 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
Joel Westerberg
Magnus Sjoers
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












