Tournoi Equinoxe Open
Curling Scores
Tournoi Equinoxe Open
Sep 20 - 22, 2024
|
| Draw Sep 21 - 5:45 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Sylvain Descoteaux Monteal, QC |
1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 6 | |||
| Maxim Charbonneau Laval-sur-la-lac, QC |
![]() |
0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Sylvain Descoteaux
| Games: | 4 |
| Record: | 0W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 4.83 |
| PA/G: | 10.34 |
| Hammer Efficiency: | 0.08 |
| Steal Defense: | 0.50 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Maxim Charbonneau
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.07 |
| PA/G: | 11.43 |
| Hammer Efficiency: | 0.18 |
| Steal Defense: | 0.58 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Sylvain Descoteaux
Maxim Charbonneau
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












