New Zealand National Championships
Curling Scores
New Zealand National Championships
Jun 14 - 18, 2023
|
| Draw Jun 15 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Anton Hood Naseby, NZL |
0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 | |||
| Peter De Boer Naseby, NZL |
![]() |
1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Anton Hood
| Games: | 9 |
| Record: | 8W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 12.34 |
| PA/G: | 4.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.58 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.51 |
Peter De Boer
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 9.27 |
| PA/G: | 5.45 |
| Hammer Efficiency: | 0.27 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.45 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Anton Hood
Peter De Boer
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















