BKT Tires & OK Tire World Men's Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires & OK Tire World Men's Curling Championship
|
| Draw Apr 3 - 2:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| New Zealand Hood, A |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 | ||||
| Norway Ramsfjell, M |
![]() |
0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 3 | X | 9 | |||
Event Statistics
| Games: | 12 |
| Record: | 1W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.49 |
| PA/G: | 10.10 |
| Hammer Efficiency: | 0.18 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.03 |
| Games: | 13 |
| Record: | 10W - 3L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 7.31 |
| PA/G: | 6.30 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Season Statistics
| Games: | 107 |
| Record: | 84W - 23L |
| Extra Ends: | 3W - 1L |
| One-Point Games: | 6W - 8L |
| PF/G: | 9.07 |
| PA/G: | 5.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
| Games: | 73 |
| Record: | 47W - 26L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.69 |
| PA/G: | 6.43 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Michael Brunner (Oct 7, 2022)
> 4 in 4th End vs. Kjetil Bjoerke (Sep 4, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 5th End vs. Colton Flasch (Oct 8, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 3rd End vs. Michael Brunner (Oct 7, 2022)
> 3 in 8th End vs. Reid Carruthers (Oct 5, 2022)
> 3 in 4th End vs. Stuart Thompson (Sep 29, 2022)
> 3 in 4th End vs. Lukas Hostmaelingen (Sep 4, 2022)
> 3 in 2nd End vs. Wouter Gosgens (Sep 3, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 5th End vs. Korey Dropkin (Aug 19, 2022)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















