Everest Canadian Curling Club Championships
Curling Scores
Everest Canadian Curling Club Championships
Nov 21 - 26, 2022
|
| Draw Nov 23 - 2:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Prince Edward Island Watts, D |
![]() |
4 | 0 | 4 | 0 | 2 | 3 | X | 13 | |||
| Nunavut Kingdon, W |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Prince Edward Island
| Games: | 6 |
| Record: | 2W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.05 |
| PA/G: | 8.64 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.41 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Nunavut
| Games: | 6 |
| Record: | 0W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 2.89 |
| PA/G: | 18.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.09 |
| Steal Defense: | 0.54 |
| Force Efficiency: | 0.21 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Prince Edward Island
Nunavut
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














