GP Car and Home Players' Championship
Curling Scores
GP Car and Home Players' Championship
Apr 12 - 18, 2011
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Glenn Howard Coldwater, ON |
![]() |
0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 5 | ||
| Mike McEwen Winnipeg, MB |
0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Glenn Howard |
16 |
68 |
1.68 | 4.0 | 87% |
| 3: | Richard Hart |
16 |
72 |
1.48 | 2.9 | 92% |
| 2: | Brent Laing |
16 |
70 |
1.82 | 2.1 | 91% |
| 1: | Craig Savill |
16 |
71 |
1.32 | 2.3 | 90% |
| TEAM TOTALS | 64 | 281 | 1.58 | 2.8 | 90% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Mike McEwen |
15 |
50 |
2.10 | 4.7 | 69% |
| 3: | B.J. Neufeld |
16 |
56 |
2.10 | 3.5 | 73% |
| 2: | Matt Wozniak |
16 |
57 |
1.92 | 3.8 | 74% |
| 1: | Denni Neufeld |
16 |
67 |
1.32 | 4.6 | 85% |
| TEAM TOTALS | 63 | 230 | 1.86 | 4.1 | 76% | |
Event Statistics
Glenn Howard
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.89 |
| PA/G: | 5.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Mike McEwen
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.95 |
| PA/G: | 6.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Glenn Howard
Mike McEwen
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















