GP Car and Home Players' Championship
Curling Scores
GP Car and Home Players' Championship
Apr 12 - 18, 2011
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Niklas Edin Karlstad, SWE |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 | ||
| Brad Jacobs Sault Ste Marie, ON |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Niklas Edin |
16 |
69 |
2.18 | 3.7 | 91% |
| 3: | Sebastian Kraupp |
16 |
58 |
1.96 | 2.3 | 77% |
| 2: | Fredrik Lindberg |
16 |
71 |
1.96 | 3.1 | 93% |
| 1: | Viktor Kjall |
16 |
65 |
1.26 | 1.7 | 82% |
| TEAM TOTALS | 64 | 263 | 1.84 | 2.7 | 86% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Brad Jacobs |
16 |
68 |
3.06 | 2.7 | 93% |
| 3: | Ted Appelman |
16 |
70 |
2.42 | 2.9 | 94% |
| 2: | Ryan Harnden |
16 |
58 |
1.70 | 3.1 | 75% |
| 1: | Scott Seabrook |
16 |
58 |
1.56 | 1.0 | 74% |
| TEAM TOTALS | 64 | 254 | 2.18 | 2.4 | 84% | |
Event Statistics
Niklas Edin
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 7.83 |
| PA/G: | 5.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Brad Jacobs
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.49 |
| PA/G: | 6.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Niklas Edin
Brad Jacobs
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















