World Mens Curling Championship
Curling Scores
World Mens Curling Championship
Apr 1 - 9, 2006
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Hugh Millikin , AUS |
0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | |||
| Thomas Ulsrud , NOR |
![]() |
1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 5 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Hugh Millikin
| Games: | 11 |
| Record: | 5W - 6L |
| Extra Ends: | 3W - 1L |
| One-Point Games: | 4W - 3L |
| PF/G: | 6.00 |
| PA/G: | 6.73 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Thomas Ulsrud
| Games: | 13 |
| Record: | 8W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 3L |
| PF/G: | 6.80 |
| PA/G: | 5.63 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Hugh Millikin
Thomas Ulsrud
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















