Korean Mixed Doubles National Championship
Curling Scores
Korean Mixed Doubles National Championship
Jul 20 - 28, 2024
|
| Draw Jul 21 - 2:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Shim/Shim Jeonbuk, KOR |
![]() |
2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 8 | ||
| Yang/Lee Seoul, KOR |
0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 | |||
Event Statistics
Shim/Shim
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.41 |
| PA/G: | 8.64 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.15 |
| Steal Efficiency: | 0.43 |
Yang/Lee
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.32 |
| PA/G: | 7.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.52 |
Scoring Records - Season
Shim/Shim
Yang/Lee
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














