ZEH-NOH Japan Curling Championship
Curling Scores
ZEH-NOH Japan Curling Championship
Feb 2 - 9, 2025
|
| Draw Feb 4 - 4:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Ayaka Shimba Osaka, JPN |
0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 5 | ||||
| Satsuki Fujisawa Kitami, JPN |
![]() |
2 | 0 | 5 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 12 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Ayaka Shimba
| Games: | 4 |
| Record: | 0W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 2.40 |
| PA/G: | 24.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.11 |
| Steal Defense: | 0.83 |
| Force Efficiency: | 0.00 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Satsuki Fujisawa
| Games: | 8 |
| Record: | 6W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.01 |
| PA/G: | 6.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Ayaka Shimba
| Games: | 103 |
| Record: | 67W - 36L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 7.43 |
| PA/G: | 6.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Satsuki Fujisawa
| Games: | 103 |
| Record: | 67W - 36L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 7.43 |
| PA/G: | 6.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Ayaka Shimba
Satsuki Fujisawa
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















