MCT Championships
Curling Scores
MCT Championships
Jan 3 - 5, 2025
|
| Draw Jan 3 - 9:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Elizabeth Cousins Nashua, NH |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 | |||
| Rachel Kaatz Winnipeg, MB |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Elizabeth Cousins
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.00 |
| PA/G: | 9.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.56 |
| Force Efficiency: | 0.83 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Rachel Kaatz
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.91 |
| PA/G: | 8.64 |
| Hammer Efficiency: | 0.25 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.10 |
Season Statistics
Elizabeth Cousins
| Games: | 47 |
| Record: | 26W - 21L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 7.54 |
| PA/G: | 7.63 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Rachel Kaatz
| Games: | 28 |
| Record: | 12W - 16L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.26 |
| PA/G: | 7.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Elizabeth Cousins
Rachel Kaatz
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















