Swiss National Qualifier
Curling Scores
Swiss National Qualifier
Dec 14 - 15, 2024
|
| Draw Dec 14 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Manuel Jermann Basel, SUI |
![]() |
0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | ||
| Loris Caccivio Basel, SUI |
1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | 8 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Manuel Jermann
| Games: | 3 |
| Record: | 2W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.57 |
| PA/G: | 8.70 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Loris Caccivio
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.14 |
| PA/G: | 10.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.27 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.20 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Season Statistics
Manuel Jermann
| Games: | 44 |
| Record: | 19W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.00 |
| PA/G: | 7.56 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Loris Caccivio
| Games: | 19 |
| Record: | 6W - 13L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.20 |
| PA/G: | 9.85 |
| Hammer Efficiency: | 0.21 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.34 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Scoring Records - Season
Manuel Jermann
Loris Caccivio
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












