WCT Take-Out Trophy
Curling Scores
WCT Take-Out Trophy
Dec 20 - 22, 2024
|
| Draw Dec 20 - 4:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Roxanne Heritier Bern, SUI |
0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | |||
| Sara Messenzehl Fuessen, GER |
![]() |
1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Roxanne Heritier
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.70 |
| PA/G: | 4.78 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.73 |
| Steal Efficiency: | 0.48 |
Sara Messenzehl
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 6.15 |
| Hammer Efficiency: | 0.16 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Season Statistics
Roxanne Heritier
| Games: | 36 |
| Record: | 17W - 19L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.59 |
| PA/G: | 7.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.25 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.37 |
Sara Messenzehl
| Games: | 44 |
| Record: | 28W - 16L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.27 |
| PA/G: | 6.45 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
Roxanne Heritier
Sara Messenzehl
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















