Rick Rowsell Classic
Curling Scores
Rick Rowsell Classic
Dec 12 - 15, 2024
|
| Draw Dec 12 - 3:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Greg Smith St. John's, NL |
![]() |
1 | 0 | 2 | 0 | X | 3 | 0 | 0 | 6 | ||
| Nathan Young St. John's, NL |
0 | 2 | 0 | 1 | X | 0 | 2 | 0 | 5 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Greg Smith
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.56 |
| PA/G: | 6.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.39 |
Nathan Young
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.78 |
| PA/G: | 5.10 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.73 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Season Statistics
Greg Smith
| Games: | 33 |
| Record: | 12W - 21L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.22 |
| PA/G: | 8.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Nathan Young
| Games: | 20 |
| Record: | 10W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.97 |
| PA/G: | 6.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Scoring Records - Season
Greg Smith
Nathan Young
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















