New Brunswick Scotties
Curling Scores
New Brunswick Scotties
Jan 17 - 21, 2024
|
| Draw Jan 21 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Melodie Forsythe Moncton, NB |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | ||
| Melissa Adams Fredericton, NB |
0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 8 | |||
Event Statistics
Melodie Forsythe
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.54 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.68 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Melissa Adams
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.76 |
| PA/G: | 5.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Season Statistics
Melodie Forsythe
| Games: | 33 |
| Record: | 16W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.46 |
| PA/G: | 7.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Melissa Adams
| Games: | 34 |
| Record: | 21W - 13L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.54 |
| PA/G: | 6.88 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
Melodie Forsythe
Melissa Adams
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















