Uiseong Korean Cup
Curling Scores
Uiseong Korean Cup
|
| Draw Nov 22 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Eun ji Gim Uijeongbu, KOR |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | |||
| Seungyoun Ha Chuncheon, KOR |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.57 |
| PA/G: | 5.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.09 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.26 |
| PA/G: | 6.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.07 |
Season Statistics
| Games: | 124 |
| Record: | 95W - 29L |
| Extra Ends: | 3W - 4L |
| One-Point Games: | 9W - 9L |
| PF/G: | 8.40 |
| PA/G: | 5.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
| Games: | 72 |
| Record: | 42W - 30L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 5W - 5L |
| PF/G: | 7.43 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 6th End vs. Cynthia Lu (Nov 2, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 6th End vs. Minseo Kim (Jun 28, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 9th End vs. Kerri Einarson (Nov 1, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Selena Sturmay (Oct 6, 2023)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Bobae Kang (Jun 23, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 3rd End vs. Quinn Walsh (Sep 14, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 6th End vs. Kerri Einarson (Oct 19, 2023)
> 4 in 4th End vs. Eun ji Gim (Sep 23, 2023)
> 4 in 8th End vs. Eunjung Kim (Jun 28, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 4th End vs. Katelyn Wasylkiw (Oct 14, 2023)
> 3 in 4th End vs. Bobae Kang (Jun 23, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















