New Zealand National Championships
Curling Scores
New Zealand National Championships
Jun 14 - 18, 2023
|
| Draw Jun 15 - 3:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Sean Becker Naseby, NZL |
![]() |
1 | 4 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 9 | |||
| Dean Fotti Naseby, NZL |
0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 2 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Sean Becker
| Games: | 9 |
| Record: | 7W - 2L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 12.06 |
| PA/G: | 5.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.53 |
Dean Fotti
| Games: | 6 |
| Record: | 0W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 5.35 |
| PA/G: | 11.16 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.60 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Sean Becker
Dean Fotti
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 21, 2026
Canada returns to international action this Saturday as the 2026 ACE & Company World Mixed Doubles Curling Championship and World Senior Curling Championships get underway in Geneva, Switzerland, at Centre Sportif Sous-Molin.
-
April 5, 2026
-
April 5, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















