USPORT Curling Canada University Championships
Curling Scores
USPORT Curling Canada University Championships
Mar 15 - 19, 2023
|
| Draw Mar 19 - 2:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Dalhousie Tigers Halifax, NS |
0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | |||
| Alberta Pandas Edmonton, AB |
![]() |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 5 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Dalhousie Tigers
| Games: | 9 |
| Record: | 5W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.14 |
| PA/G: | 5.60 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.77 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Alberta Pandas
| Games: | 9 |
| Record: | 6W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.91 |
| PA/G: | 6.98 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.37 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Dalhousie Tigers
Alberta Pandas
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














