Swiss Curling Championships
Curling Scores
Swiss Curling Championships
Feb 11 - 18, 2023
|
| Draw Feb 16 - 2:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Nora Wuest Wallisellen, SUI |
![]() |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 2 | ||
| Corrie Huerlimann Zug, SUI |
0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Nora Wuest
| Games: | 8 |
| Record: | 2W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.23 |
| PA/G: | 7.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.18 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.04 |
Corrie Huerlimann
| Games: | 10 |
| Record: | 6W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.98 |
| PA/G: | 5.58 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Season Statistics
Corrie Huerlimann
| Games: | 46 |
| Record: | 27W - 19L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 7.61 |
| PA/G: | 6.47 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
Nora Wuest
Corrie Huerlimann
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















