Sentinel Storage Alberta Scotties
Curling Scores
Sentinel Storage Alberta Scotties
|
| Draw Jan 20 - 12:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Casey Scheidegger Lethbridge, AB |
![]() |
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 | ||
| Kelsey Rocque Edmonton, AB |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 | |||
Event Statistics
| Games: | 9 |
| Record: | 7W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.85 |
| PA/G: | 6.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.61 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.91 |
| PA/G: | 7.09 |
| Hammer Efficiency: | 0.25 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Season Statistics
| Games: | 75 |
| Record: | 45W - 30L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 4W - 3L |
| PF/G: | 7.44 |
| PA/G: | 6.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
| Games: | 41 |
| Record: | 24W - 17L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.70 |
| PA/G: | 7.11 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 1st End vs. Stacie Curtis (Feb 21, 2023)
> 5 in 8th End vs. Selena Sturmay (Jan 21, 2023)
> 5 in 4th End vs. TBD (Nov 18, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 4th End vs. Brett Barber (Nov 11, 2022)
> 4 in 2nd End vs. Chelsea Carey (Sep 10, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Rachel Homan (Feb 23, 2023)
> 4 in 4th End vs. Rachel Homan (Jan 11, 2023)
> 4 in 8th End vs. Anna Hasselborg (Jan 10, 2023)
> 4 in 3rd End vs. Kerry Galusha (Sep 22, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 1st End vs. Kaitlyn Lawes (Apr 11, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















