Capital Curling Classic
Curling Scores
Capital Curling Classic
Oct 7 - 10, 2022
|
| Draw Oct 8 - 9:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Ling-Yue Hung Hong Kong, HKG |
![]() |
4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 7 | ||
| David Morton Ottawa, ON |
0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Ling-Yue Hung
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 5.42 |
| PA/G: | 13.75 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
David Morton
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 5.26 |
| PA/G: | 17.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.11 |
| Steal Defense: | 0.56 |
| Force Efficiency: | 0.29 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Ling-Yue Hung
David Morton
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












