North Grenville Women's Fall Curling Classic
Curling Scores
North Grenville Women's Fall Curling Classic
|
| Draw Oct 27 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Christine McMakin Fargo, ND |
0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 5 | |||
| Carly Howard Mississauga, ON |
![]() |
1 | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | 9 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.43 |
| PA/G: | 9.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.41 |
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.16 |
| PA/G: | 7.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Season Statistics
| Games: | 46 |
| Record: | 29W - 17L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 2L |
| PF/G: | 8.93 |
| PA/G: | 6.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
| Games: | 44 |
| Record: | 25W - 19L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 8.29 |
| PA/G: | 7.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 9th End vs. Stacie Curtis (Feb 20, 2023)
> 4 in 7th End vs. Stacie Curtis (Feb 20, 2023)
> 4 in 6th End vs. Ashley Lennie (Jan 12, 2023)
> 4 in 5th End vs. Reese Wainman (Jan 11, 2023)
> 4 in 1st End vs. Reese Wainman (Jan 11, 2023)
> 4 in 3rd End vs. Kristie Moore (Sep 22, 2022)
> 4 in 3rd End vs. Kayla Skrlik (Sep 9, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 2nd End vs. Ashley Lennie (Jan 12, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 3rd End vs. Jennifer Jones (Feb 21, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 3rd End vs. Rachel Homan (Sep 10, 2022)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















