Viterra Manitoba Championship
Curling Scores
Viterra Manitoba Championship
Feb 9 - 13, 2022
|
| Draw Feb 12 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Colton Lott Winnipeg, MB |
0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 | |||
| Mike McEwen Winnipeg, MB |
![]() |
0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 | ||
Event Statistics
Colton Lott
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.24 |
| PA/G: | 5.69 |
| Hammer Efficiency: | 0.62 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Mike McEwen
| Games: | 7 |
| Record: | 6W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.01 |
| PA/G: | 4.93 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Season Statistics
Colton Lott
| Games: | 50 |
| Record: | 32W - 18L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 5W - 3L |
| PF/G: | 8.07 |
| PA/G: | 6.43 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Mike McEwen
| Games: | 73 |
| Record: | 44W - 29L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 3W - 3L |
| PF/G: | 7.17 |
| PA/G: | 6.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Scoring Records - Season
Colton Lott
Mike McEwen
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















