Alberta Boston Pizza Cup - Qualifier
Curling Scores
Alberta Boston Pizza Cup - Qualifier
Dec 2 - 5, 2021
|
| Draw Dec 3 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Rob Johnson Calgary, AB |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | |||
| Jacob Libbus Okotoks, AB |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Rob Johnson
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.58 |
| PA/G: | 7.44 |
| Hammer Efficiency: | 0.05 |
| Steal Defense: | 0.50 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Jacob Libbus
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.34 |
| PA/G: | 6.83 |
| Hammer Efficiency: | 0.20 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Rob Johnson
Jacob Libbus
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















