Pioneer Hi-Bred World Men's Curling Championship
Curling Scores
Pioneer Hi-Bred World Men's Curling Championship
Mar 30 - Apr 7, 2019
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| United States Shuster, J |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 9 | |||
| Scotland Mouat, B |
![]() |
2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 8 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
United States
| Games: | 13 |
| Record: | 8W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.33 |
| PA/G: | 5.83 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scotland
| Games: | 13 |
| Record: | 8W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 7.56 |
| PA/G: | 5.55 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
United States
Scotland
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| United States | ||
| Scotland | ||
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















