World Curling Report

Curling Scores

M: Original 16 WCT Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 6:30pm ET
Harty WIN  Final
Vavrek ---  (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Gushue ---  Final
Jacobs WIN  (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Horgan ---  Final
Dropkin WIN  (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Einarson ---  Final
Hasselborg WIN  (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Kim WIN  Final
Murphy ---  (5)
M: Prague Classic
Prague, CZE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 3:00pm CET
Whyte WIN  Final
Jasiecki ---  (8)
Kiss ---  Final
Carson WIN  (8)
M: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 2:00am ET
KOR WIN  Final
JPN ---  (8)
W: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Nov 8 -- 10:00pm ET
JPN ---  Final
CHN WIN  (8)
W: Sunset Ranch Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Kaufman ALL 
Koana SQU 
M: Raymond James Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Richard ALL 
Wenzek SQU 
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Mon, Nov 11 -- 8:00am PT
Richards ALL  5th
Daniels SQU 
Bowles WIN  Final
Bowles ---  (7)
Douglas ---  Final
Taylor WIN  (6)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 7:20pm PT
Carpenter WIN  Final
Parkinson ---  (8)
Morrill WIN  Final
McNeill ---  (EE)
: Airdrie U18 Junior Womens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Claggett ---  Final
Jacques WIN  (7)
Cinnamon ---  Final
Jones WIN  (EE)
Claggett ---  Final
Jacques WIN  (7)
M: Carberry King Spud Classic - Berth Spiel
Carberry, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 5:00pm CT
Irwin WIN  Final
Smith ---  (7)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Walter WIN  Final
Klimpke ---  (8)
: Airdrie U15 Junior Spiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Datema WIN  Final
Whittmire ---  (8)
Thomas WIN  Final
Jackson ---  (5)
Datema WIN  Final
Whittmire ---  (8)
J: Airdrie U18 Junior Mens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Wipf WIN  Final
Cannaday ---  (8)
Kroker WIN  Final
Ballance ---  (5)
Wipf WIN  Final
Cannaday ---  (8)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Gray-Withers WIN  Final
Tober ---  (6)
M: COMCO Cash Spiel
Stroud, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
St. Denis ---  Final
Krell WIN  (8)
Camm ---  Final
Stewart WIN  (8)
Heggestad WIN  Final
Cochrane ---  (8)
Ferris WIN  Final
Kennerknecht ---  (4)
W: USA Junior Women's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Jones ---  Final
Traxler WIN  (8)
Crotty ---  Final
McMakin WIN  (7)
Normandeau ---  Final
Weldy WIN  (8)
M: USA Junior Men's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Wendling WIN  Final
Randall ---  (6)
Wendling WIN  Final
Randall ---  (6)
M: Slave Lake Petroleum Association Cash Spiel
Slave Lake, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 8 -- 2:00pm MT
Norman ALL 
Guo SQU 
Griffith ALL 
Ma SQU 
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Princess Auto Elite 10

Mar 16 - 19, 2017
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
John Epping
Toronto, ON
   -  -  -  -  -  -  X      
Brad Jacobs
Sault Ste Marie, NONT
     -  -  X    WIN  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
John
Epping
Third:
Player Photo
Mathew
Camm
Second:
Player Photo
Patrick
Janssen
Lead:
Player Photo
Tim
March
Fourth:
Player Photo
Brad
Jacobs
Third:
Player Photo
Ryan
Fry
Second:
Player Photo
E.J.
Harnden
Lead:
Player Photo
Ryan
Harnden

Shot Tracker: (All Shots, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  John Epping
12
38
3.06 3.1 69%
3:  Mathew Camm
12
37
2.16 4.4 65%
2:  Patrick Janssen
12
48
2.00 4.7 84%
1:  Tim March
12
50
1.26 7.2 84%
 TEAM TOTALS 48 173 2.12 4.9 76%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Brad Jacobs
12
59
2.46 3.3 100%
3:  Ryan Fry
12
41
2.42 5.0 73%
2:  E.J. Harnden
12
52
2.04 5.6 91%
1:  Ryan Harnden
12
52
1.16 5.0 87%
 TEAM TOTALS 48 204 2.02 4.7 89%

Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  John Epping
5
18
2.40 4.7 77%
3:  Mathew Camm
9
25
2.00 5.6 58%
2:  Patrick Janssen
9
36
1.88 5.6 83%
1:  Tim March
12
50
1.26 7.2 84%
 TEAM TOTALS 35 129 1.78 6.0 76%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Brad Jacobs
5
25
1.80 4.7 100%
3:  Ryan Fry
5
20
1.80 2.7 84%
2:  E.J. Harnden
6
30
2.00 5.6 100%
1:  Ryan Harnden
12
52
1.16 5.0 87%
 TEAM TOTALS 28 127 1.58 4.6 93%

Shot Tracker: (All HITS, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  John Epping
7
20
3.54 1.9 63%
3:  Mathew Camm
3
12
2.66 1.1 87%
2:  Patrick Janssen
3
12
2.36 2.2 85%
 TEAM TOTALS 13 44 3.06 1.8 74%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Brad Jacobs
7
34
2.92 2.4 100%
3:  Ryan Fry
7
21
2.86 6.7 66%
2:  E.J. Harnden
6
22
2.08 5.6 78%
 TEAM TOTALS 20 77 2.64 4.8 84%

Event Statistics

John Epping
Games: 4  
Record: 1W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 0.00  
PA/G: 0.00  
Hammer Efficiency: 0.25  
Steal Defense: 0.56  
Force Efficiency: 0.00  
Steal Efficiency: 0.30  
Brad Jacobs
Games: 6  
Record: 4W - 2L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 0.00  
PA/G: 0.00  
Hammer Efficiency: 0.54  
Steal Defense: 0.40  
Force Efficiency: 0.00  
Steal Efficiency: 0.38  
 Head To Head between Skips
 John Epping vs. Brad Jacobs
Epping
John
  Jacobs
Brad
Games Played: 32
13 : 19
Date Event Result
Sep 15, 2019AMJ Campbell Shorty Jenkins ClassicEpping5-3 
Sep 13, 2019AMJ Campbell Shorty Jenkins ClassicJacobs6-3 
Apr 11, 2019Players' ChampionshipJacobs6-0 
Dec 7, 2018Home Hardware Canada Cup of CurlingJacobs7-4 
Oct 25, 2018Canadian Beef Masters of CurlingEpping7-6 
Sep 16, 2018AMJ Campbell Shorty Jenkins ClassicEpping5-2 
Mar 3, 2018Tim Hortons BrierJacobs4-3 
Dec 8, 2017Tim Hortons Roar of the RingsEpping7-2 
Apr 29, 2017Humpty's Champions CupJacobs9-5 
Apr 13, 2017Westjet Players' ChampionshipJacobs6-4 
Mar 17, 2017Princess Auto Elite 10Jacobs4-0 
Dec 2, 2016Home Hardware Canada Cup of CurlingEpping7-6 
Sep 25, 2016College Clean Restoration Curling ClassicJacobs6-5 
Sep 18, 2016AMJ Campbell Shorty Jenkins ClassicEpping5-4 
Dec 3, 2015Home Hardware Canada Cup of CurlingJacobs7-3 
Sep 26, 2015Point Optical Curling ClassicJacobs5-0 
Apr 10, 2015Players' ChampionshipJacobs7-3 
Mar 20, 2015Elite 10Jacobs4-0 
Nov 21, 2014The NationalJacobs5-2 
Sep 29, 2014Point Optical Curling ClassicEpping3-2 
Sep 27, 2014Point Optical Curling ClassicJacobs5-3 
Sep 21, 2014AMJ Campbell Shorty Jenkins ClassicJacobs7-5 
Sep 20, 2014AMJ Campbell Shorty Jenkins ClassicJacobs5-3 
Oct 11, 2014StuSells Toronto TankardJacobs6-3 
Apr 16, 2014Players' ChampionshipEpping8-5 
Dec 6, 2013Tim Hortons Roar of the RingsJacobs7-4 
Apr 18, 2013Players' ChampionshipEpping6-2 
Sep 16, 2012AMJ Campbell Shorty Jenkins ClassicEpping5-4 
Nov 4, 2011GP Car and Home World Cup of CurlingEpping5-3 
Oct 10, 2011StuSells Toronto TankardEpping6-3 
Sep 18, 2011AMJ Campbell Shorty Jenkins ClassicEpping5-4 
Sep 18, 2010AMJ Campbell Shorty Jenkins ClassicJacobs7-4 

Curling Scores

M: Original 16 WCT Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 6:30pm ET
Harty WIN  Final
Vavrek ---  (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Gushue ---  Final
Jacobs WIN  (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Horgan ---  Final
Dropkin WIN  (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Einarson ---  Final
Hasselborg WIN  (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Kim WIN  Final
Murphy ---  (5)
M: Prague Classic
Prague, CZE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 3:00pm CET
Whyte WIN  Final
Jasiecki ---  (8)
Kiss ---  Final
Carson WIN  (8)
M: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 8:00am CET
KOR WIN  Final
JPN ---  (8)
W: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 4:00am CET
JPN ---  Final
CHN WIN  (8)
W: Sunset Ranch Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Kaufman ALL 
Koana SQU 
M: Raymond James Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Richard ALL 
Wenzek SQU 
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Mon, Nov 11 -- 8:00am PT
Richards ALL  5th
Daniels SQU 
Bowles WIN  Final
Bowles ---  (7)
Douglas ---  Final
Taylor WIN  (6)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 7:20pm PT
Carpenter WIN  Final
Parkinson ---  (8)
Morrill WIN  Final
McNeill ---  (EE)
: Airdrie U18 Junior Womens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Claggett ---  Final
Jacques WIN  (7)
Cinnamon ---  Final
Jones WIN  (EE)
Claggett ---  Final
Jacques WIN  (7)
M: Carberry King Spud Classic - Berth Spiel
Carberry, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 5:00pm CT
Irwin WIN  Final
Smith ---  (7)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Walter WIN  Final
Klimpke ---  (8)
: Airdrie U15 Junior Spiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Datema WIN  Final
Whittmire ---  (8)
Thomas WIN  Final
Jackson ---  (5)
Datema WIN  Final
Whittmire ---  (8)
J: Airdrie U18 Junior Mens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Wipf WIN  Final
Cannaday ---  (8)
Kroker WIN  Final
Ballance ---  (5)
Wipf WIN  Final
Cannaday ---  (8)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Gray-Withers WIN  Final
Tober ---  (6)
M: COMCO Cash Spiel
Stroud, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
St. Denis ---  Final
Krell WIN  (8)
Camm ---  Final
Stewart WIN  (8)
Heggestad WIN  Final
Cochrane ---  (8)
Ferris WIN  Final
Kennerknecht ---  (4)
W: USA Junior Women's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Jones ---  Final
Traxler WIN  (8)
Crotty ---  Final
McMakin WIN  (7)
Normandeau ---  Final
Weldy WIN  (8)
M: USA Junior Men's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Wendling WIN  Final
Randall ---  (6)
Wendling WIN  Final
Randall ---  (6)
M: Slave Lake Petroleum Association Cash Spiel
Slave Lake, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 8 -- 2:00pm MT
Norman ALL 
Guo SQU 
Griffith ALL 
Ma SQU 
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑