GSOC Tour Challenge Tier 2
Curling Scores
GSOC Tour Challenge Tier 2
Nov 8 - 13, 2016
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Shannon Kleibrink Okotoks, AB |
![]() |
2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | ||
| Joelle Brown Winnipeg, MB |
0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 9 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Shannon Kleibrink |
16 |
51 |
1.82 | 3.5 | 67% |
| 3: | Lisa Eyamie |
16 |
51 |
1.66 | 2.3 | 66% |
| 2: | Sarah Wilkes |
16 |
54 |
1.60 | 2.5 | 70% |
| 1: | Alison Thiessen |
16 |
64 |
1.32 | 1.5 | 81% |
| TEAM TOTALS | 64 | 220 | 1.60 | 2.4 | 71% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Joelle Brown |
15 |
50 |
2.02 | 3.3 | 70% |
| 3: | Alyssa Calvert |
16 |
48 |
1.52 | 1.3 | 61% |
| 2: | Erika Sigurdson |
16 |
67 |
1.74 | 2.7 | 87% |
| 1: | Lindsay Baldock |
16 |
60 |
1.38 | 1.3 | 76% |
| TEAM TOTALS | 63 | 225 | 1.66 | 2.1 | 74% | |
Event Statistics
Shannon Kleibrink
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 8.72 |
| PA/G: | 7.66 |
| Hammer Efficiency: | 0.57 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.35 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Joelle Brown
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 12.57 |
| PA/G: | 6.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.64 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.50 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Shannon Kleibrink
Joelle Brown
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Shannon Kleibrink | ||
| Joelle Brown | ||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















