Medicine Hat Charity Classic
Curling Scores
Medicine Hat Charity Classic
Oct 21 - 24, 2016
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Drew Heidt Kerrobert, SK |
0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 5 | |||
| Jamie King Edmonton/Calgary, AB |
1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Drew Heidt
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.78 |
| PA/G: | 7.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Jamie King
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.32 |
| PA/G: | 6.84 |
| Hammer Efficiency: | 0.14 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Drew Heidt
Jamie King
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Drew Heidt | ||
| Jamie King | ||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















