Oakville Optimist Junior Bonspiel
Curling Scores
Oakville Optimist Junior Bonspiel
Sep 30 - Oct 2, 2016
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Jack McGrade Toronto, ON |
0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 | ||||||
| Owen Purdy Niagara Falls, ON |
![]() |
4 | 1 | 3 | 3 | X | 11 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Jack McGrade
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.68 |
| PA/G: | 8.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.47 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.43 |
Owen Purdy
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 12.73 |
| PA/G: | 5.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.62 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.56 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Jack McGrade
Owen Purdy
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












