Humpty's Champions Cup
Curling Scores
Humpty's Champions Cup
Apr 26 - May 1, 2016
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Mike McEwen Winnipeg, MB |
0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 8 | |||
| John Epping Toronto, ON |
![]() |
2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 | ||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Mike McEwen |
14 |
64 |
2.62 | 4.5 | 99% |
| 3: | Jon Mead |
13 |
59 |
1.92 | 5.6 | 95% |
| 2: | Matt Wozniak |
14 |
60 |
1.98 | 4.8 | 90% |
| 1: | Denni Neufeld |
14 |
59 |
1.34 | 3.8 | 86% |
| TEAM TOTALS | 55 | 242 | 1.96 | 4.7 | 92% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | John Epping |
14 |
59 |
2.06 | 5.0 | 88% |
| 3: | Mathew Camm |
14 |
58 |
1.72 | 5.5 | 86% |
| 2: | Patrick Janssen |
14 |
59 |
2.12 | 6.7 | 89% |
| 1: | Tim March |
14 |
61 |
1.28 | 4.5 | 88% |
| TEAM TOTALS | 56 | 237 | 1.80 | 5.4 | 88% | |
Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Mike McEwen |
2 |
10 |
2.88 | 3.3 | 100% |
| 3: | Jon Mead |
4 |
18 |
1.50 | 8.3 | 92% |
| 2: | Matt Wozniak |
5 |
23 |
1.80 | 5.3 | 96% |
| 1: | Denni Neufeld |
13 |
55 |
1.24 | 3.6 | 86% |
| TEAM TOTALS | 24 | 106 | 1.54 | 4.7 | 91% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | John Epping |
9 |
39 |
1.78 | 4.8 | 90% |
| 3: | Mathew Camm |
8 |
30 |
1.62 | 5.8 | 77% |
| 2: | Patrick Janssen |
10 |
41 |
2.00 | 6.7 | 86% |
| 1: | Tim March |
14 |
61 |
1.28 | 4.5 | 88% |
| TEAM TOTALS | 41 | 171 | 1.64 | 5.4 | 86% | |
Shot Tracker: (All HITS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Mike McEwen |
12 |
54 |
2.58 | 4.7 | 97% |
| 3: | Jon Mead |
9 |
41 |
2.10 | 4.4 | 96% |
| 2: | Matt Wozniak |
9 |
37 |
2.08 | 4.4 | 87% |
| 1: | Denni Neufeld |
1 |
4 |
2.76 | 6.7 | 87% |
| TEAM TOTALS | 31 | 136 | 2.30 | 4.6 | 94% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | John Epping |
5 |
20 |
2.56 | 5.3 | 85% |
| 3: | Mathew Camm |
6 |
28 |
1.86 | 5.0 | 97% |
| 2: | Patrick Janssen |
4 |
18 |
2.42 | 6.7 | 97% |
| TEAM TOTALS | 15 | 66 | 2.24 | 5.6 | 93% | |
Event Statistics
Mike McEwen
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 9.25 |
| PA/G: | 4.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.56 |
| Steal Defense: | 0.09 |
| Force Efficiency: | 0.83 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
John Epping
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.08 |
| PA/G: | 6.15 |
| Hammer Efficiency: | 0.64 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.08 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Mike McEwen
John Epping
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Mike McEwen | ||
| John Epping | ||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















