Olympic Winter Games
Curling Scores
Olympic Winter Games
Feb 14 - 21, 2014
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Denmark Stjerne, R |
0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 3 | ||||
| Switzerland Michel, S |
![]() |
4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 9 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Denmark
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.28 |
| PA/G: | 7.09 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Switzerland
| Games: | 9 |
| Record: | 3W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 3L |
| PF/G: | 5.40 |
| PA/G: | 5.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.68 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Season Statistics
Denmark
| Games: | 69 |
| Record: | 36W - 33L |
| Extra Ends: | 3W - 3L |
| One-Point Games: | 8W - 10L |
| PF/G: | 7.03 |
| PA/G: | 6.74 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Switzerland
| Games: | 113 |
| Record: | 68W - 45L |
| Extra Ends: | 1W - 3L |
| One-Point Games: | 15W - 12L |
| PF/G: | 6.96 |
| PA/G: | 6.07 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Scoring Records - Season
Denmark
Switzerland
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Denmark | ||
| Switzerland | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















