Curling Scores
Swiss Cup Basel
Oct 3 - 6, 2013
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | EE | EE | EE | EE | EE | EE | EE | EE | Score | ||
| Marcus Hasselborg Sundsvall, SWE |
0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | |||
| Andrey Drozdov Moscow, RUS |
![]() |
1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Marcus Hasselborg
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.33 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Andrey Drozdov
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.14 |
| PA/G: | 5.81 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Season Statistics
Marcus Hasselborg
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 3L |
| PF/G: | 7.21 |
| PA/G: | 6.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Andrey Drozdov
| Games: | 63 |
| Record: | 24W - 39L |
| Extra Ends: | 3W - 3L |
| One-Point Games: | 11W - 10L |
| PF/G: | 6.15 |
| PA/G: | 7.40 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Scoring Records - Season
Marcus Hasselborg
Andrey Drozdov
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Marcus Hasselborg | ||
| Andrey Drozdov | ||
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















