Curling Scores
USA National Championships
Feb 9 - 16, 2013
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Alexandra Carlson Wayzata, MN |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | |||
| Cristin Clark Lynnwood, WA |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 | ||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Alexandra Carlson |
20 |
67 |
1.60 | 6.0 | 68% |
| 3: | Monica Walker |
20 |
82 |
1.56 | 5.5 | 84% |
| 2: | Kendall Behm |
20 |
63 |
1.68 | 6.2 | 65% |
| 1: | Jordan Moulton |
20 |
79 |
1.26 | 6.8 | 80% |
| TEAM TOTALS | 80 | 291 | 1.52 | 6.1 | 74% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Cristin Clark |
18 |
68 |
1.76 | 5.2 | 78% |
| 3: | Patti Killins |
20 |
59 |
1.60 | 5.8 | 61% |
| 2: | Christina Pastula |
20 |
65 |
1.70 | 5.7 | 68% |
| 1: | Christie Wilhelmy |
20 |
59 |
1.10 | 6.2 | 60% |
| TEAM TOTALS | 78 | 251 | 1.54 | 5.7 | 66% | |
Event Statistics
Alexandra Carlson
| Games: | 12 |
| Record: | 6W - 6L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 6.79 |
| PA/G: | 7.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Cristin Clark
| Games: | 9 |
| Record: | 3W - 6L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 5.13 |
| PA/G: | 8.85 |
| Hammer Efficiency: | 0.15 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Alexandra Carlson
Cristin Clark
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















