Curling Scores
US Curling Nationals
Feb 11 - 18, 2012
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Janice Langanke Middletown, NJ |
![]() |
0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 10 | ||
| Kimberly Wapola St. Paul, MN |
1 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | 12 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Janice Langanke |
19 |
40 |
1.84 | 3.2 | 44% |
| 3: | Nina Reiniger |
20 |
41 |
1.88 | 4.2 | 43% |
| 2: | Ashley Lawreck |
20 |
56 |
1.82 | 5.0 | 58% |
| 1: | Nicole Arsenault |
20 |
61 |
1.72 | 5.0 | 63% |
| TEAM TOTALS | 79 | 198 | 1.82 | 4.3 | 52% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Kimberly Wapola |
20 |
69 |
1.52 | 2.7 | 70% |
| 3: | Victoria Forconi |
20 |
46 |
1.58 | 4.5 | 48% |
| 2: | Carol Strojny |
20 |
57 |
1.54 | 3.7 | 59% |
| 1: | Sharon Wright |
18 |
59 |
1.60 | 4.3 | 68% |
| TEAM TOTALS | 78 | 231 | 1.56 | 3.8 | 61% | |
Event Statistics
Janice Langanke
| Games: | 9 |
| Record: | 0W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.49 |
| PA/G: | 12.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.27 |
| Steal Defense: | 0.44 |
| Force Efficiency: | 0.27 |
| Steal Efficiency: | 0.07 |
Kimberly Wapola
| Games: | 9 |
| Record: | 1W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.90 |
| PA/G: | 10.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.20 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Janice Langanke
Kimberly Wapola
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















