BDO Canadian Open
Curling Scores
BDO Canadian Open
Dec 14 - 18, 2011
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Mike McEwen Winnipeg, MB |
![]() |
0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | X | 8 | ||
| Niklas Edin Karlstad, SWE |
1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Mike McEwen |
14 |
50 |
2.46 | 3.3 | 76% |
| 3: | B.J. Neufeld |
14 |
52 |
1.68 | 2.4 | 77% |
| 2: | Matt Wozniak |
14 |
60 |
1.96 | 1.7 | 90% |
| 1: | Denni Neufeld |
14 |
60 |
1.28 | 2.1 | 87% |
| TEAM TOTALS | 56 | 222 | 1.84 | 2.4 | 82% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Niklas Edin |
14 |
48 |
2.16 | 3.8 | 72% |
| 3: | Sebastian Kraupp |
14 |
51 |
1.84 | 2.9 | 76% |
| 2: | Fredrik Lindberg |
14 |
57 |
1.78 | 2.6 | 85% |
| 1: | Viktor Kjall |
14 |
67 |
1.14 | 2.4 | 96% |
| TEAM TOTALS | 56 | 223 | 1.74 | 2.9 | 82% | |
Event Statistics
Mike McEwen
| Games: | 8 |
| Record: | 8W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 9.30 |
| PA/G: | 4.04 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.81 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Niklas Edin
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 7.45 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Mike McEwen
Niklas Edin
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















