BDO Canadian Open
Curling Scores
BDO Canadian Open
Dec 14 - 18, 2011
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Kevin Martin Edmonton, AB |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 | |||
| Kevin Koe Edmonton, AB |
![]() |
1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 7 | ||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Kevin Martin |
15 |
54 |
2.28 | 3.3 | 76% |
| 3: | John Morris |
16 |
57 |
1.68 | 5.2 | 74% |
| 2: | Marc Kennedy |
16 |
72 |
1.62 | 4.0 | 93% |
| 1: | Ben Hebert |
16 |
78 |
1.06 | 3.3 | 98% |
| TEAM TOTALS | 63 | 261 | 1.66 | 4.0 | 85% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Kevin Koe |
15 |
62 |
2.52 | 3.1 | 89% |
| 3: | Pat Simmons |
16 |
67 |
2.94 | 2.5 | 91% |
| 2: | Carter Rycroft |
16 |
68 |
2.16 | 2.1 | 90% |
| 1: | Nolan Thiessen |
16 |
67 |
1.26 | 3.5 | 85% |
| TEAM TOTALS | 63 | 264 | 2.22 | 2.8 | 89% | |
Event Statistics
Kevin Martin
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.25 |
| PA/G: | 5.75 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Kevin Koe
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.56 |
| PA/G: | 8.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.39 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Kevin Martin
Kevin Koe
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















