USER:: Lupus ALPACA Spiel

Curling Scores

M: KW Fall Classic
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 17 -- 10:30am ET
Team Paterson 4th
Rob Ainsley
Alex Champ 2nd
Nicholas Lemieux
Ross Whyte 3rd
Greg Inglis
Fraser Reid 2nd
Sam Steep
W: KW Fall Classic
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 17 -- 10:30am ET
Kerry Galusha 4th
Heather Heggestad
Kaitlin Jewer 4th
Parker Doig
G: Anita Cochrane Memorial Junior Women
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 16 -- 7:00pm PT
Emily Bowles Final
4KGIRL$ (8)
B: Anita Cochrane Memorial Junior Men
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 16 -- 7:00pm PT
Adam Fenton Final
Samuel Chang (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Lupus ALPACA Spiel -- Round-Robin

May 29 - 30, 2020
Colin Hodgson
Winnipeg, MB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
John Shuster
Superior, WI
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Michael Clapsadle
Detroit, MI
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Darwin Isdahl
Blaine, MN
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kevin Martin
Edmonton, AB
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Eric Rodawig
Omaha, NE
0.750  0-0  0-0  1-0  0-0  0-0 
Chris Sherry
Seattle, WA
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Chelsea Carey
Calgary, AB
0.500  0-0  0-0  1-0  0-0  0-0 
Brad Jacobs
Sault Ste Marie, ON
0.500  0-0  0-0  0-1  0-0  0-0 
Ray/Larry Sidney
Lake Tahoe, CA
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Scott Howard
Penatanguishene, ON
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Eve Muirhead
Blair Atholl, SCO
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Stuart Strack
St. Paul, MN
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
James Brickey
Albuquerque, NM
0.000  0-0  0-0  0-1  0-0  0-0 
Darren Moulding
Lacombe, AB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Craig Wickman
Columbus, OH
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, May 29, 20 03:00 PM
Sheet Team Team Score    End
Sheet Eve Muirhead Michael Clapsadle 1-9    Final (2)
Sheet Eve Muirhead Darwin Isdahl 4-9    Final (2)
Sheet Eve Muirhead Ray/Larry Sidney 3-8    Final (1)
Fri, May 29, 20 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
Sheet Brad Jacobs Ray/Larry Sidney 8-4    Final (1)
Sheet Chelsea Carey Chris Sherry 3-8    Final (1)
Sheet Colin Hodgson James Brickey 9-3    Final (2)
Fri, May 29, 20 07:15 PM
Sheet Team Team Score    End
Sheet Darren Moulding Chris Sherry 3-9    Final (2)
Sheet John Shuster Craig Wickman 7-4    Final (1)
Sheet Scott Howard Stuart Strack 11-4    Final (2)
Fri, May 29, 20 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
Sheet Brad Jacobs Eric Rodawig 5-6    Final (1)
Sheet Chelsea Carey James Brickey 5-4    Final (1)
Sheet Colin Hodgson Craig Wickman 8-4    Final (1)
Fri, May 29, 20 09:45 PM
Sheet Team Team Score    End
Sheet Darren Moulding Michael Clapsadle 3-5    Final (1)
Sheet John Shuster Stuart Strack 6-4    Final (1)
Sheet Kevin Martin Darwin Isdahl 1-10    Final (2)
Sheet Scott Howard Eric Rodawig 3-5    Final (1)
Sat, May 30, 20 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
Sheet Eve Muirhead Craig Wickman 8-4    Final (1)
Sat, May 30, 20 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
Sheet Darren Moulding Ray/Larry Sidney 5-10    Final (2)
Sheet John Shuster Darwin Isdahl 7-3    Final (1)
Sheet Kevin Martin Craig Wickman 8-6    Final (1)
Sheet Scott Howard Michael Clapsadle 4-7    Final (1)
Sat, May 30, 20 07:15 PM
Sheet Team Team Score    End
Sheet Brad Jacobs Chris Sherry 6-4    Final (1)
Sheet Chelsea Carey Michael Clapsadle 6-4    Final (1)
Sheet Colin Hodgson Stuart Strack 8-2    Final (1)
Sheet Kevin Martin Ray/Larry Sidney 5-4    Final (1)
Sat, May 30, 20 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
Sheet Darren Moulding Darwin Isdahl 4-12    Final (2)
Sheet John Shuster James Brickey 13-5    Final (2)
Sheet Scott Howard Chris Sherry 4-10    Final (2)
Sheet Chelsea Carey Eric Rodawig 4-11    Final (2)
Sat, May 30, 20 09:45 PM
Sheet Team Team Score    End
Sheet Brad Jacobs Stuart Strack 3-6    Final (1)
Sheet Colin Hodgson Eric Rodawig 10-2    Final (2)
Sheet Kevin Martin James Brickey 6-3    Final (1)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: KW Fall Classic
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 17 -- 10:30am ET
Team Paterson 4th
Rob Ainsley
Alex Champ 2nd
Nicholas Lemieux
Ross Whyte 3rd
Greg Inglis
Fraser Reid 2nd
Sam Steep
W: KW Fall Classic
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 17 -- 10:30am ET
Kerry Galusha 4th
Heather Heggestad
Kaitlin Jewer 4th
Parker Doig
G: Anita Cochrane Memorial Junior Women
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 16 -- 7:00pm PT
Emily Bowles Final
4KGIRL$ (8)
B: Anita Cochrane Memorial Junior Men
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 16 -- 7:00pm PT
Adam Fenton Final
Samuel Chang (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Whyte Aims to Build On Early Momentum at KW Fall Classic

Whyte Aims to Build On Early Momentum at KW Fall Classic

Ross Whyte (photo: Graeme Hart, PPA) opens with a 6-3 win over Fraser Reid as they look to build on early season momentum.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑