Third Kaitlyn Lawes Born: Dec 16, 1988 in Winnipeg, MB Resides: Winnipeg, MB Started Curling: 1992 Throws: Right |
|
Second Jill Officer Born: Jun 2, 1975 in Winnipeg, MB Resides: Winnipeg, MB Started Curling: 1985 Throws: Right |
|
Lead Dawn McEwen Born: Jul 3, 1980 in Ottawa, ON Resides: Winnipeg, MB Started Curling: 1987 Throws: Right |
|
| Draw | Team | Game |
| 1 | vs. Tirinzoni (SUI) | L LOSS |
| 4 | vs. Hastings (ON) | W WIN |
| 7 | vs. Sweeting (AB) | W WIN |
| 9 | vs. Sigfridsson (SWE) | W WIN |
| 10 | vs. Middaugh (ON) | L LOSS |
| QF | vs. Muirhead (SCO) | W WIN |
| SF | vs. Sigfridsson (SWE) | W WIN |
| CF | vs. Homan (ON) | W WIN |
| Games: | 8 |
| Record: | 6W - 2L |
| Extra Ends: | 3W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 7.23 |
| PA/G: | 6.77 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
| #Shots | PCT | ||