Forums Menu

User: 
Pass:  

World Curling Report

Curling Scores

W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sat, Dec 14 -- 3:00am ET
Brown 10  Final
Bear (6)
Kanai Final
Jentsch (8)
Schori Final
Han (7)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sat, Dec 14 -- 7:00am ET
Schnider Final
Kim (8)
Dropkin Final
Glukhov (6)
Calvert Final
Nyman (7)
van Dorp Final
Zou (8)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sat, Dec 14 -- 9:30am NT
Paterson Final
McEwen (7)
Paterson Final
McEwen (7)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sat, Dec 14 -- 2:00pm GMT
Gempeler 3rd
Whyte
Truksans 4th
Carson
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Kitchens 2nd
Normandeau
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00am ET
Scheibach 2nd
Tuma
Harvey 2nd
Murray
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser  
Naugler  
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 11:30am ET
O'Leary Final
Gallant (8)
Steele Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Ouellette (10)
Gibson Final
MacDougall 10  (10)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm MT
Baska Final
CCHS Boys 12  (7)
Hayman Final
Burton (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton Final
Dunkle (7)
Lozinsky Final
Cramer (EE)
Lis Final
Cheung (7)
Sawiak Final
Gau (7)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Howard Final
Mitchell (9)
Streifel Final
Barber (10)
Fleming Final
Tisdale (6)
Williamson Final
Just (9)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 6:00pm ET
Cheal Final
Lachance (8)
Kennerknecht Final
Halle (7)
Bornais Final
Michaud (8)
Bellavance Final
Berube (7)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CurlingZone : Powered by vBulletin>
<smallfont><b><a href=CurlingZone > Chat Forums > General Curling Chat > Rock Talk > Doubles Pairs

Disclaimer: CurlingZone does not represent or endorse the accuracy or reliability of any Content posted on any Forums area and you acknowledge that any reliance upon such Content shall be at your sole risk. Any Content placed on any Forums area by users and anonymous posters are the views of the user posting the statement, and do not represent the views of CurlingZone or our partners, advertisers or sponsors. By posting anonymously, you are allowing your IP address to be displayed for identification purposes. CurlingZone reserves the right to remove any post at its discretion without warning or explanation.
  Last Thread   Next Thread
Author
Thread Post New Thread   Post A Reply
10-01-19 07:56PM
nelski is offline Click Here to See the Profile for nelski Click here to Send nelski a Private Message Find more posts by nelski Add nelski to your buddy list Edit/Delete Message Reply w/Quote
nelski
Super Rockchucker

 

Registered: Oct 2004
Location: Hill Bottom Corner
Posts: 1807

Doubles Pairs

The redundancy thread!

In the Brampton cup, Patrick Jensen with Clancy Grandy downed the Desjardins! Jensen doesn't seem to be on a men's four's team this year after playing high level 2nd for years. Will watch for that.

Kira Brunton (Sudbury) got paired up with John Morris in a doubles event in Denver. Runner up! I have not followed Brunton.

__________________
Pushin' back from the hack.

Report this post to a moderator | IP: Logged

10-06-19 09:11PM
nelski is offline Click Here to See the Profile for nelski Click here to Send nelski a Private Message Find more posts by nelski Add nelski to your buddy list Edit/Delete Message Reply w/Quote
nelski
Super Rockchucker

 

Registered: Oct 2004
Location: Hill Bottom Corner
Posts: 1807

Oops. There she is.
Kira Brunton just won Stu Sells!

__________________
Pushin' back from the hack.

Report this post to a moderator | IP: Logged

11-03-19 05:51PM
nelski is offline Click Here to See the Profile for nelski Click here to Send nelski a Private Message Find more posts by nelski Add nelski to your buddy list Edit/Delete Message Reply w/Quote
nelski
Super Rockchucker

 

Registered: Oct 2004
Location: Hill Bottom Corner
Posts: 1807

Another Pair

So, strong stuff from SKs Jolene Campbell who is the one with free agent Morris this time, down in Madison. 4point come-back in an EE. Grandy Janssen also pushed through to the fours in this world class field. I like seeing consistency in this version of our sport. All four US teams who qualified, ended their run there. Chemistry plus talent.

__________________
Pushin' back from the hack.

Report this post to a moderator | IP: Logged

All times are GMT. The time now is . Post New Thread   Post A Reply
  Last Thread   Next Thread
Show Printable Version | Email this Page | Subscribe to thisThread

Forum Jump:
Rate This Thread:

Forum Rules:
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts
HTML code is OFF
vB code is ON
Smilies are ON
[IMG] code is ON
 

Curling Scores

W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sat, Dec 14 -- 3:00am ET
Brown 10  Final
Bear (6)
Kanai Final
Jentsch (8)
Schori Final
Han (7)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sat, Dec 14 -- 7:00am ET
Schnider Final
Kim (8)
Dropkin Final
Glukhov (6)
Calvert Final
Nyman (7)
van Dorp Final
Zou (8)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sat, Dec 14 -- 9:30am NT
Paterson Final
McEwen (7)
Paterson Final
McEwen (7)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Fri, Dec 13 -- 8:30pm NT
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
Einarson Final
Fujisawa (8)
Silvernagle Final
Tirinzoni (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sat, Dec 14 -- 2:00pm GMT
Gempeler 3rd
Whyte
Truksans 4th
Carson
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Kitchens 2nd
Normandeau
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00am ET
Scheibach 2nd
Tuma
Harvey 2nd
Murray
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser  
Naugler  
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 11:30am ET
O'Leary Final
Gallant (8)
Steele Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Ouellette (10)
Gibson Final
MacDougall 10  (10)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm MT
Baska Final
CCHS Boys 12  (7)
Hayman Final
Burton (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton Final
Dunkle (7)
Lozinsky Final
Cramer (EE)
Lis Final
Cheung (7)
Sawiak Final
Gau (7)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 7:00pm CT
Howard Final
Mitchell (9)
Streifel Final
Barber (10)
Fleming Final
Tisdale (6)
Williamson Final
Just (9)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 6:00pm ET
Cheal Final
Lachance (8)
Kennerknecht Final
Halle (7)
Bornais Final
Michaud (8)
Bellavance Final
Berube (7)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑