Forums Menu

User: 
Pass:  

World Curling Report

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 5:30pm NT
Hasselborg Final
Jones (7)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 1:30pm NT
Edin Final
Jacobs (7)
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Sun, Dec 15 -- 7:00am ET
Calvert Final
Dropkin (7)
Kim Final
Zou (6)
Nyman Final
Glukhov (8)
Schnider Final
van Dorp (8)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W5 -- Sun, Dec 15 -- 3:00am ET
Schori Final
Kanai (7)
Bear Final
Kim (7)
Han Final
Jentsch (8)
Brown Final
Kovaleva (6)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Dec 15 -- 4:00pm ET
Thompson Final
Steele (8)
Ouellette Final
O'Leary (10)
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Dec 15 -- 1:00pm PT
Gagnon Final
Thompson (8)
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Dec 15 -- 7:00pm MT
Delorey 2nd
Bain
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Dec 15 -- 9:00pm ET
Kaeser 2nd
Naugler
W: Nova Scotia Scotties Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Dec 15 -- 5:00pm AT
Myketyn-Driscoll Final
Day (9)
Jones Final
Moore (8)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Dec 15 -- 4:00pm ET
Cheal Final
Halle (8)
Berube Final
Bornais (EE)
M: Manitoba Viterra - West 1 Regional
Neepawa, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Dec 15 -- 2:00pm CT
Mouck Final
Baker (EE)
W: Manitoba Scotties - Winnipeg Regional
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Dec 15 -- 1:00pm CT
Robertson Final
Cannon (9)
M: Manitoba Viterra - Winnipeg Regional
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Dec 15 -- 1:00pm CT
Gauthier Final
Birchard (9)
Walter Final
Bale (9)
Smith 10  Final
Dilello (9)
Wickman Final
Bohn 11  (10)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Dec 15 -- 1:30pm CT
Mitchell Final
Tisdale (9)
M: Manitoba Viterra - North Regional
Thompson, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Dec 15 -- 10:00am CT
Parsons Final
Brown (8)
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Dec 15 -- 2:00pm MT
Slattery Final
Daniels (9)
M: Manitoba Viterra - West 2 Regional
Virden, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 6:00pm CT
Dunbar Final
Freeman (10)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 12:00pm MT
Whitbread Final
Hayman (7)
Morlock Final
Burton (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 12:00pm MT
Lozinsky Final
Lis (6)
Cheung Final
Cramer 10  (6)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 12:00pm MT
Yambao Final
Bevan-Stewart (6)
Jackson Final
Zimmerman 10  (5)
M: Manitoba Viterra - East Regional
Selkirk, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Dec 15 -- 10:00am CT
Friesen Final
Foster (10)
M: BC Men's Kootenay Playdown
Kimberley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00pm ET
Medford Final
Salviulo (6)
M: Manitoba Viterra - South 2 Regional
Steinbach, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Dec 15 -- 10:00am CT
Gitzel Final
Muntain (8)
W: Manitoba Scotties - West Regional
Neepawa, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 6:00pm CT
Ursel 14  Final
Hale (3)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 11:45am GMT
Lottenbach Final
Whyte (6)
Gallacher Final
Muirhead (7)
M: BC Men's Vancouver Island Playdown
Lake Cowichan, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 2:00pm PT
Jackson Final
Craig (EE)
M: Manitoba Viterra - South 1 Regional
Baldur, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 5:00pm CT
North Final
Van Kommer (5)
Oleson Final
Thomson (8)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 8:00pm ET
Grabowski Final
Murray (8)
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 5:00pm ET
Olsen Final
Wood (EE)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 7:00pm CT
Viau  
Kitchens  
W: Manitoba Scotties - South Regional
Steinbach, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 2:00pm CT
Clark-Rouire Final
Zacharias (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 2:30pm ET
Naugler Final
Kaeser (8)
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 8:30am MT
Bain Final
Rogers (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CurlingZone : Powered by vBulletin>
<smallfont><b><a href=CurlingZone > Chat Forums > General Curling Chat > Rock Talk > Shorty Jenkins Classic?

Disclaimer: CurlingZone does not represent or endorse the accuracy or reliability of any Content posted on any Forums area and you acknowledge that any reliance upon such Content shall be at your sole risk. Any Content placed on any Forums area by users and anonymous posters are the views of the user posting the statement, and do not represent the views of CurlingZone or our partners, advertisers or sponsors. By posting anonymously, you are allowing your IP address to be displayed for identification purposes. CurlingZone reserves the right to remove any post at its discretion without warning or explanation.
Page 2 of 2 -- Go to: ««   | 1 | 2 |   Last Thread   Next Thread
Author
Thread Post New Thread   Post A Reply
09-27-19 10:14AM
biterbar is offline Click Here to See the Profile for biterbar Click here to Send biterbar a Private Message Find more posts by biterbar Add biterbar to your buddy list Edit/Delete Message Reply w/Quote
biterbar
Drawmaster

 

Registered: Mar 2009
Location:
Posts: 612

quote:
Originally posted by Deliverer
My question, or "confusion" as you put it, boils down to what were the shootout or DSG/LSD results in the Shorty Jenkins, and how were those results used to position or seed each of the teams in the playoffs.

Hopefully that's clear enough to enable you to fill in the blanks in five minutes or less. If not, no worries, Sport.



OK.

The 4-0 team with the lowest DSC total of the four 4-0 teams was the number 1 seed.

The 4-0 team with the 2nd lowest DSC total of the four 4-0 teams was the number two seed.

The 4-0 Team with the 3rd lowest DSC total of the four 4-0 teams was the third seed.

The 4-0 team with the 4th lowest total DSC total of the four 4-0 teams was the 4th seed.

The 3-1 team with the lowest DSC total of the four 3-1 teams was the number 5 seed.

The 3-1 team with the 2nd lowest DSC total of the four 3-1 teams was the number 6 seed.

The 3-1 Team with the 3rd lowest DSC total of the four 3-1 teams was the seventh seed.

The 3-1 team with the 4th lowest total DSC total of the four 3-1 teams was the 8th seed.

Capisce?

__________________
"He has all the virtues I dislike and none of the vices I admire"-Winston Churchill

Report this post to a moderator | IP: Logged

09-28-19 09:12AM
Deliverer is offline Click Here to See the Profile for Deliverer Click here to Send Deliverer a Private Message Find more posts by Deliverer Add Deliverer to your buddy list Edit/Delete Message Reply w/Quote
Deliverer
Swing Artist

 

Registered: Nov 2016
Location:
Posts: 349

Yes, I understand. More importantly, I am now satisfied that the seeding throughout this entire event was handled correctly.

By the way, is " KA pee SH " or cah - PEEEEESH" the proper pronunciation?

Report this post to a moderator | IP: Logged

All times are GMT. The time now is . Post New Thread   Post A Reply
Page 2 of 2 -- Go to: ««   | 1 | 2 |   Last Thread   Next Thread
Show Printable Version | Email this Page | Subscribe to thisThread

Forum Jump:
Rate This Thread:

Forum Rules:
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts
HTML code is OFF
vB code is ON
Smilies are ON
[IMG] code is ON
 

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 5:30pm NT
Hasselborg Final
Jones (7)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 1:30pm NT
Edin Final
Jacobs (7)
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Sun, Dec 15 -- 7:00am ET
Calvert Final
Dropkin (7)
Kim Final
Zou (6)
Nyman Final
Glukhov (8)
Schnider Final
van Dorp (8)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W5 -- Sun, Dec 15 -- 3:00am ET
Schori Final
Kanai (7)
Bear Final
Kim (7)
Han Final
Jentsch (8)
Brown Final
Kovaleva (6)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Dec 15 -- 4:00pm ET
Thompson Final
Steele (8)
Ouellette Final
O'Leary (10)
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Dec 15 -- 1:00pm PT
Gagnon Final
Thompson (8)
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Dec 15 -- 7:00pm MT
Delorey 2nd
Bain
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Dec 15 -- 9:00pm ET
Kaeser 2nd
Naugler
W: Nova Scotia Scotties Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Dec 15 -- 5:00pm AT
Myketyn-Driscoll Final
Day (9)
Jones Final
Moore (8)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sun, Dec 15 -- 4:00pm ET
Cheal Final
Halle (8)
Berube Final
Bornais (EE)
M: Manitoba Viterra - West 1 Regional
Neepawa, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Dec 15 -- 2:00pm CT
Mouck Final
Baker (EE)
W: Manitoba Scotties - Winnipeg Regional
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Dec 15 -- 1:00pm CT
Robertson Final
Cannon (9)
M: Manitoba Viterra - Winnipeg Regional
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Dec 15 -- 1:00pm CT
Gauthier Final
Birchard (9)
Walter Final
Bale (9)
Smith 10  Final
Dilello (9)
Wickman Final
Bohn 11  (10)
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Dec 15 -- 1:30pm CT
Mitchell Final
Tisdale (9)
M: Manitoba Viterra - North Regional
Thompson, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Dec 15 -- 10:00am CT
Parsons Final
Brown (8)
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Dec 15 -- 2:00pm MT
Slattery Final
Daniels (9)
M: Manitoba Viterra - West 2 Regional
Virden, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 6:00pm CT
Dunbar Final
Freeman (10)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 12:00pm MT
Whitbread Final
Hayman (7)
Morlock Final
Burton (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 12:00pm MT
Lozinsky Final
Lis (6)
Cheung Final
Cramer 10  (6)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 12:00pm MT
Yambao Final
Bevan-Stewart (6)
Jackson Final
Zimmerman 10  (5)
M: Manitoba Viterra - East Regional
Selkirk, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Dec 15 -- 10:00am CT
Friesen Final
Foster (10)
M: BC Men's Kootenay Playdown
Kimberley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00pm ET
Medford Final
Salviulo (6)
M: Manitoba Viterra - South 2 Regional
Steinbach, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Dec 15 -- 10:00am CT
Gitzel Final
Muntain (8)
W: Manitoba Scotties - West Regional
Neepawa, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 6:00pm CT
Ursel 14  Final
Hale (3)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 15 -- 11:45am GMT
Lottenbach Final
Whyte (6)
Gallacher Final
Muirhead (7)
M: BC Men's Vancouver Island Playdown
Lake Cowichan, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 2:00pm PT
Jackson Final
Craig (EE)
M: Manitoba Viterra - South 1 Regional
Baldur, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 5:00pm CT
North Final
Van Kommer (5)
Oleson Final
Thomson (8)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 8:00pm ET
Grabowski Final
Murray (8)
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 5:00pm ET
Olsen Final
Wood (EE)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 7:00pm CT
Viau  
Kitchens  
W: Manitoba Scotties - South Regional
Steinbach, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 2:00pm CT
Clark-Rouire Final
Zacharias (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Dec 14 -- 2:30pm ET
Naugler Final
Kaeser (8)
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 8:30am MT
Bain Final
Rogers (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Anna Hasselborg wins Boost National

Anna Hasselborg wins Boost National

Anna Hasselborg (Sundbyberg, Sweden) wins the Boost National, defeating Jennifer Jones (Winnipeg, MB) 7-3 at the CBS Arena in Conception Bay South, Newfoundland & Labrador.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑